چاپ        ارسال به دوست

پلتفرم پزشکی از راه دور (COVIDREHAB) برای توان بخشی از راه دور بیماران پس از COVID-19

پلتفرم پزشکی از راه دور (COVIDREHAB) برای توان بخشی از راه دور بیماران پس از COVID-19

رویه جهانی اهمیت توانبخشی پزشکی را نشان داده است، که باعث افزایش اثربخشی درمان بیماران مبتلا به COVID-19 می شود و همچنین خطر ایجاد عوارض پس از COVID-19 رابه میزان قابل توجهی کاهش می دهد. علاوه بر این توانبخشی پزشکی به موقع از کار افتادگی زود هنگام مردم را کاهش می دهد. هدف از این کار این است که با توسعه اثربخشی پلتفرم پزشکی از راه دور "COVIDREHAB" دوره بهبودی در دوران قرنطینه افزایش پیدا کند و همچنین دسترسی توان بخشی برای بیمارانی که در مناطق دور دست زندگی می کنند و قادر به انجام توان بخشی حضوری نیستند فراهم شود.

در این مطالعه بالینی آزمایشی که صورت گرفته است شامل: 178 بیمار (108 زن و 70 مرد) 32 تا 82 ساله میانگین سنی 50 (33 - 56) سال است که بیماری در حد متوسط از COVID-19 داشتند. در این پلتفرم از سیستم تخصصی COVIDREHAB برای نظارت از راه دور بر کارایی توان بخشی بیماران مبتلا به  COVID-19 استفاده شده است. در طی این مطالعه، پزشک ناظر مجموعه ای از پرسشنامه های تخصصی را که به صورت آنلاین پر شده بود، به بیمار اختصاص داد.

پرسشنامه های توزیع شده برای بیمار شامل سوالاتی بود که به طور خاص برای پلتفرم پزشکی از راه دور "COVIDREHAB" و همچنین پرسشنامه mMRC(شورای تحقیقات پزشکی اصلاح شده) طراحی شده است. در بیمارانی که برنامه جامع توانبخشی پزشکی را با استفاده از سیستم اطلاعاتی و تحلیلی COVIDREHAB به پایان رسانده اند، پویایی مثبتی از شاخص های عملکرد دستگاه تنفسی و شکایات مشاهده شده است. از این رو در پایان دوره ، شدت تنگی نفس کاهش می یابد (از 34.8 به 12.4 و همچنین احساس کمبود اکسیژن از 32 به 17.4، P<0.05).

روش آنلاین بازتوانی عملکرد سیستم های تنفسی و قلبی عروقی را بهبود می بخشد، عملکرد فیزیکی را بازیابی می کند، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد و کیفیت زندگی را بازیابی می کند. یکی از مزایای اساسی این برنامه جلوگیری از عوارض ثانویه و کاهش عوارض جانبی جدی درمان COVID-19 است.

منبع: 

https://www.pagepressjournals.org/index.php/bam/article/view/9783

 


١٣:١٤ - يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٦٨١٧    /    تعداد نمایش : ١٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 TMRC-NRITLD.SBMU.AC.IR Powered By:NRITLD IT Depatment